ADRESİMİZ : Aliçetinkaya Bulvarı No:17 Yeni Efes Apt Kat:1 Alsancak-Konak/İzmir
[email protected] 0530 388 38 63

VAJİNUSMUS

Vajinismus bir kadının partneri ile cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen istemsiz elinde olmayarak ilişkiye girememesidir.
Cinsel ilişki sırasında kasılma, bacaklarını kapatma, itme – geri çekilme vb. davranışlarda bulunmasıdır.


Vajinismus psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur.
Ülkemiz de en büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelmektedir.
Cinselliği bir tabu olarak görmek, kulaktan dolma yanlış bilgiler, fiziksel problemler, cinsel eğitim yetersizliği gibi sorunlar yüzünden kişilerin tek başına altından kalkamadıkları bir problem haline gelmektedir.
Vajinismus tedavisi kişinin sorun-problemlerine yönelik olarak yapılmaktadır. Vajinismus tedavisinin en önemli tedavi süreci egzersizlerdir.
Bu egzersizler kişiden kişiye göre değişmektedir.
Bunlar; kegel egzersizleri, gevşeme egzersizleri , solunum egzersizleri ve botox uygulamasıdır.
Vajinismus aşılamayacak bir problem değildir. Eğer doğru doktor ve doğru tedaviler uygulanırsa %100  başarı sağlanır.
Cinsel sağlık ve problemlerin bir diğeri ise menopoz ve idrar kaçırma tutamamadır.


Menopoz ortalama 40 yaş ile 55 yaş arasında başlayan hormonal değişikliklerdir. Kadınların düzenli olarak her ay gördükleri adet son zamanlarda düzensizlikle beraber ortadan kaybolur ve adet görmemeye başlarlar. 40 yaş altında menopoza girilmesine erken menopoz denir. Menopoz kadınlık hormonları olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıdır. dikkat çeken belirtilerden birisi adet düzeninin bozulması ve Kanama miktarında azalma. Yumurtlama da azaldığından hamile kalma ihtimali düşmektedir.

 

Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak çeşitli bozukluklar da görülür. Gece terlemesi, ateş basması, çarpıntı, yüzde kızarıklıklar olabilir. Yalnız bu belirtiler bütün hastalarda olmayabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyma bunlardan biridir. Çünkü bu dönemde vajenin kayganlığını sağlayan sıvı miktarı azalır ve vajen kuru bir hal alır. Vajen incelir ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu yüzden ilişki sırasında ağrı, yanma, tahriş ve hafif kanama görülebilir. Östrojen tedavisiyle düzelebilir.


İdrar kaçırma problemleri ise genelde kadınlarda belirli bir yaştan sonra başlamaktadır. Bunun yanı sıra hiç doğum yapmamış kadınlarda da idrar kaçırma görülebilir bunun nedeni ise kronik kabızlık ve aşırı kilo alımlarıdır. Kilo pelvik kaslarını zorladığı için bir süre sonra idrar kaçırmaya neden olabilmektedir. İdrar kaçırma problemlerini önlemek için ilaç ve egzersizler pelvik kaslarını sıkılaştırmak için ve lazer ile yapılan müdahaleler eğer ileri derece idrar kaçırma problemi var ise bununla ilgili cerrahi operasyonlarla bu problem ortadan kalkar.


Copyright 2018 www.assoskadindogum.com - İZMİR
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız